izložba, Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb
22/02 - 30/03/2013.
Lawrence Abu Hamdan, Milijana Babić, Gert Jan Kocken, Avi Mograbi, Milica Tomić
petak, 22/02/2013.
18h, otvorenje izložbe uz vodstvo umjetnika kroz radove
17h, predavanje: Lawrence Abu Hamdan, Potpuna istina
Dokukino, Preradovićeva 5, Zagreb - gostovanje Avija Mograbija
23. i 24./02/2013.
Polazeći od istoimene zbirke tekstova slovenskog filozofa i političkog aktivista Rastka Močnika objavljene 1995. serija izložbi i pratećih programa Koliko fašizma? nakon predstavljanja u Bergenu, Utrechtu i Antwerpenu nastavlja se programom u Zagrebu. Koliko fašizma? istražuje oblike organizirane, sustavne, i često zakonski utemeljene netolerancije koja prožima suvremenu javnu sferu, putanje kojima se ona razvija u posljednjih dvadeset godina, kao i načine na koji politička apatija podržava oblike 'mekog' fašizma u svakodnevnom životu. Radovi na izložbi bave se političkim manifestacijama u kojima se očituje oživljavanje fašizma u točkama tenzija suvremenih demokracija: rastom nacionalističkih osjećaja i anti-imigracijskih zakona, nijekanjem, zataškavanjem i iskrivljavanjem povijesti, normalizacijom rata i nasilja, te brojnim oblicima prisilne administracije svakodnevnog života.
Oblik pitanja omogućava da uz prepoznavanje simptoma fašizma u suvremenim društvima osvijestimo činjenicu da uprkos njihovoj brojnosti i konstantnom rastu oni nisu nepromjenjivi i ne vode nužno ka potpuno razvijenim fašističkim režimima. Uvijek su na djelu ljudski odabiri i konkretni činovi koji će fašizam utkati u tkivo društva ili ga spriječiti, a akteri tih odabira i činova smo mi.
Istraživanje suvremenih manifestacija fašizma kustoski kolektiv WHW započeo je izložbom Detalji u Bergen Kunsthallu u Bergenu 2011. godine, i nastavio dvjema povezanim izložbama Koliko fašizma?, organiziranima u BAKu – Basis voor actuele kunst u Utrechtu i Extra Cityju u Antwerpenu 2012., te izložbom koja se upravo otvara u Zagrebu.
Lawrence Abu Hamdan će na predavanju Potpuna istina predstavit svoj najnoviji audiodokumentarac The Whole Truth (2012, 30 min), drugi dio trilogije audioradova posvećenih razumijevanju promjenjive uloge svjedočenja u kontekstu novih imigracijskih politika, tehnologija umjetne inteligencije i medicinskih znanosti.
Poticaj za audiodokumentarac Potpuna istina je primjena analize glasa kao detektora laži, metode koju u novije vrijeme uvode evropske vlade, kao i ruska i izraelska, a njome se služe i granične agencije i osiguravajuća društva diljem svijeta. Ta metoda tretira glas kao svojevrsni stetoskop, instrument za mjerenje tjelesnih reakcija na stres i napetost, materijalni kanal koji omogućuje vlasti da zaobiđe govor i dublje uroni u tijelo podanika. Dokumentarac, koji eksperimentira s radijskim konvencijama, sastoji se od zbirke razgovora s programerima, antropolozima i poduzetnicima na području biometrijske industrije iz Nizozemske, SAD-a i drugih zemalja. Slušateljima nudi svjež pogled na to kako se istina tvori, kome je važna i tko se njome smije služiti, te propituje današnje konvencije svjedočenja i njihov odnos spram traume, slobode govora, tehnologije i tijela.
Lawrence Abu Hamdan radi na doktoratu i predaje na odsjeku za vizualne kulture na koledžu Goldsmiths, London. Radovi su mu, među ostalim, nedavno predstavljeni na samostalnim izložbama u The Showroom, London i u CASCO-u, Utrecht, te na skupnim izložbama u Tensta Konsthall, Stockholm; Extracityju, Antverpen i Taipei bijenalu (2012). Njegova hibridna praksa uključuje i pisanje za Cabinet Magazine i za 10. Sharjah bijenale, a pripada i grupi koja vodi umjetnički prostor Batroun Projects na sjeveru Libanona.
Izložba Koliko fašizma? je dio dvogodišnjeg projekta pod nazivom Početi što bolje možemo (Kako govorimo o fašizmu?), koji Što, kako i za koga/WHW provodi u suradnji s Tensta Konsthallom iz Stockholma i Grazer Kunstvereinom iz Graza.
projekt su podržali:
Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport
Hrvatski audio vizualni centar
Mondriaan Fund
Ministarstvo kulture RH
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Program Europske Unije Kultura 2007-2013